Agátový med z včelnice Medové motúzy alebo tri generácie včelárov pri jednej vášni

V Trnave, 25. júna 2017
Keď som sa pozrela do zlatého agátového medu, ktorý priniesli chlapi z našej včelnice pripomínal mi tekutý jantár s jemnými zelenkavými odleskami. Voňal ako divoký strom obsypaný bielymi kvietkami, ktorých parfém osviežuje všetko živé navôkol. Máme veľké šťastie, že naše včielky majú úle práve v staručkom agátovom háji. Pre nás, včelársku rodinu je tento med skutočný poklad, je najvzácnejší. A to u všetkých jej členov: deduška, bratov Martina a Janka aj nášho malého Filipa.

 

vcelnicaweb.jpg

"Divoký med z mohutných agátov vonia ako leto v raji, je krásny a spolu s medovicovým patrí k najkvalitenším medom, aké na Slovensku máme. V Medových motúzoch ho máme najradšej, pretože je najchutnejší a plný výživných látok. A úžasné je, že sa ho nedotýka prechemizované poľnohospodárstvo."
včelár Martin Štrbka, Medové motúzy

martinodvieckujeweb.jpg

"Agátový med z našej včelnice je najchutnejší, je bez chémie, vytýčam aj maškrtím ho najradšej."
najmladší včelár, náš malý Filip Štrbka

galeria3vcelnica.jpg

"Agáty si rastú divoko v prírode, ľudia si ich nevšímajú a nepostrekujú ich. Určite je to najkvalitnejší med, aký na našej včelnici vytáčame. Má krásnu žltozelenú farbu a nescukornatie ani po roku. A včeličky sa pri jeho nosení neničia."
včelár deduško Štrbka

plastyweb.jpg

Staré babky bylinkárky využívali silu agátového medu a podávali ho po lyžičkách deťom trpiacim častými ochoreniami horných a dolných dýchacích ciest. Telo ho veľmi ľahko trávi a navyše ešte podporuje metabolizmus.

tesiemedweb.jpg

Som síce oduševnená včelárka, ale venujem sa skôr písaniu o tejto našej rodinnej vášni. A zatiaľ unikám pred včelím bodnutím... Hovorím si tak, že zachraňujem ich malé života :-) S fotoaparátom v ruke ma zatiaľ žiadna zo státisícov, ktoré žijú na našej včelnici, neidentifikovala ako nepriateľa a nebodla :-) Ja z agátového medu u nás v Medových motúzoch pečiem koláče. úplne TOP je táto medová torta s tvarovohou plnkou a s malinami.

http://medovemotuzy.sk/blog/medová-torta-s-tvarohovou-plnkou-a-malinami

tortammweb.jpg

Prípava receptu, text, foto: Jana Štrbková, Včelnica Medové motúzy