Jednoduchý rebarborový parfait

Každý deň vyskúšajme vo svojom živote niečo nové, ja odporúčam osviežujúcu chuť jednoduchého a pritom dokonaléhop parfait. Je to francúzsky mazený dezert, ktorý milujú Parížania a aj svetoví šéfkuchári.

Potrebujeme:

1 plátok červenej želatíny

3 žĺtka

25 ml bieleho vína

50 ml sirupu z čiernej bazy

200 ml šľahačky

100 g rebarborového džemu

Na sirup:

3 kusy stonkového zeleru

2 lyžičky píniových orieškov

½ vanilkového struku

100 g cukru

1 citrón

100 ml šťavy z pomaranča

Postup:

Želatínu namočíme do studenej vody. Žĺtky s bielym vínom a sirupom nalejeme do hrnca a ponoríme do vodného kúpeľa, metličkou šľaháme dokrémova a odstavíme. Želatínu vyžmýkame a necháme roztopiť v teplej mase. Masu miešame vo vodnom kúpeli do vychladnutia. Smotanu vyšľaháme dotuha. Džem a vyšľahanú šľahačku spojíme so žĺtkovou masou. Parfait masou naplníme formičky. Zakryjeme fóliou a necháme cez noc tuhnúť v chladničke alebo v mrazničke. Záleží na tom, či nám lepošie chutí chladivá nadýchaná peny alebo zmrzlina.

Stonkový zeler ošúpeme a povaríme v osolenej vode asi 2 – 3 minúty. Píniové oriešky orestujeme v panvici nasucho. Pozdĺžne rozrežeme vanilkový struk a vyškrabeme z neho dreň. Cukor s vanilkovou dreňou, citrónovou a pomarančovou šťavou zvaríme na asi 10 ml sirupu. Nakoniec do sirupu pridáme nadrobno nakrájaný zeler a opražené píniové oriešky.
Formičky s parfait na dve sekunfy ponoríme do teplej vody, preklopíme na tanier a počkáme asi desať minút, aby sa oddelili od formičky. Servírujeme ihneď po vyklopení so zelerovým sirupom.

Zvláštny šarm francúzskeho parfait,
dokonalého dezertu na horúčavy

V Trnave, 24. júna 2017
Najskôr ma očarilo jeho meno, potom jeho príťažlivý vzhľad a neodolateľný šarm. Francúzsky parfait bol elegantný a štýlový ako obyvatelia Paríža. Sediac doma v Trnave na betónovom schodíku som sa odhodlávala preniesť ich nonšalantný pôvab do kuchyne Medových motúzov.

zhorasirkaobrusokweb.jpg

A tak som naprázdno prehltla slinku a  v duchu môjho dlhoročného hesla, že pre britkú myseľ mám každý deň urobiť niečo nové, som si povykladala ingrediencie.  S odhodlaním som sa pustila do prípravy tohoto francúzskeho predchodcu zmrzilny.

galeriaparafitky3.jpg

Krok za krokom som pridávala ingrediencie, ovoniavala ten šarm francúzskej kuchyne. predstava, že ochutnám chladivý dezert francúzskej kuchyne u nás, v Trnave ma posmeľovala...
Keď som nadýchaný krém nalievala do formičiek, chvíľu som namôjdušu dýchala vzduch spod Eifellovky :-)
No darmo, nevedla som čo od parfait, predchodcu zmrzliny čakať. A tak so sebe vlastným šarmom začal narýchlo studené formičky v teplej vode ohrievať a vyklápať môj Martin. A toto je výsledok...

Vonku pražilo svätojánske slnko a my sme si v tieni trnavských stromov vychutnávali tento elegantný dezert našľahaný zo žĺtkov, smotany a lahodného rebarborového sirupu. Príprava nebola o nič zložitejšia, ako keď si doma kuchtím puding. Parfait bol taký jednoduchý. A dokonalý. Možno aj preto, že presne to znamená v preklade jeho názov. 

nahryznutavyskaweb.jpg

No darmo, dokonalé je vždy jednoduché. Presne ako parfait.

Príprava receptu, foodstyling, dekorstyling, foto, text: Jana a Martin Štrbkovci, www.medovemotuzy.sk