Košíčky

Potrebujeme asi na 20 košíčkov:

Na cesto: 150 g hery (alebo masla), 100 g mletých orechov, 250 g hladkej múky, 80 g cukru, 1 vajce, 1 lyžicu kakaa, 1 prášok do pečiva, maslo na vymastenie plechových košíčkov

Na náplň: 5 vajec, 200 g práškového cukru, 1 vanilkový cukor, 250 g masla

Na polevu: 100 g horkej čokolády na varenie, 50 g stuženého tuku (masla)

Na ozdobenie: celé lúpané mandle

 "Už dvadsať rokov pripravujem úspešné ženské časopisy, z mnohých spomeniem aspoň, že ako zástupkyňa šéfredaktorky som stála pri zrode Nového Času pre ženy, ako výkonná šéfredaktorka pri megaúspešnom štarte magazínu Evita a teraz pre vás ako šéfredaktorka spolu so svojimi skvelými kolegyňami pripravujem vynikajúci magazín Lenna. A práve naša milá čitateľka Lenny nám do redakcie poslala svoj skvelý rodinný recept na Košíčky, ktoré sa u nich pečú len na Vianoce."

Jana

„Milá redakcia, cez sviatky pečiem vždy len overenú klasiku. U nás doma sú najobľúbenejšie plnené košíčky, ktoré sú dlhé desaťročia rodinnou špecialitou a pripomínajú mi detstvo. Pripravujem ich vždy len raz do roka, a to práve na Vianoce.“ Júlia

Postup:

  1. Pripravíme si cesto. Múku preosejeme spolu s práškom do pečiva a kakaom, v strede vyhĺbime jamku, pridáme cukor, na plátky nakrájanú heru, orechy a vajce. Vymiesime cesto. Prikryté dáme na dve hodiny odpočívať do chladničky.
  2. Do maslom vymastených plechových košíčkov vtláčame cesto natenko tak, aby nám uprostred vznikla priehlbina. Pečiem pri teplote 200 °C asi 10 minút, do svetlohneda. Košíčky vyberieme z rúry, necháme trochu vychladnúť a vyklopíme.
  3. Pripravíme si krém. Nad parou šľaháme dotuha vajcia s práškovým a vanilkovým cukrom, odstavíme a necháme za stáleho miešania vychladnúť. Nakoniec do krému vmiešame maslo. Plnku dáme do zdobiaceho vrecka a naplníme ňou košíčky.
  4. Pripravíme si polevu. Čokoládu na varenie rozpustíme spolu s tukom nad parou a potrieme ňou povrch košíčkov. Nakoniec dozdobíme mandľou.

 Rodinný recept čitateľky časopisu Lenna Júlie Husárovej pripravila a odfotila: Jana Štrbková, www.medovemotuzy.sk