Jahoda je dokonale liečivá rastlinka. A využiť ju môžeme doslova „od hlavy po päty“. Megazdravé sú plody plné vitamínov a minerálov, aj listy a podzemky. TPoďte si teda z milovaných jahôd so mnou pripraviť aj liečivé čaje.
Jahodová kúra babiek bylinkárok
Počas troch dní zjedzte len 1 – 2 kg jahôd rozdelených do niekoľkých dávok! Najzdravšie sú tie kusy, ktoré odtrhnete ráno, hneď ako na nich uschne rosa. Táto kúra je lahodná, prečisťuje krv, obličky, črevo aj kĺby. Pomáha ľuďom trpiacim problémami obličiek, pečene, no najmä zápchou a hemoroidmi. Odborníci odporúčajú kúru trochu modofikovať. Počas troch dní konzumujte len asi 400 g jahôd denne. K tomu je vhodné jesť ďalšie čerstvé sezónne ovocie. Vynechať zo svojho jedálneho lístka múku, mäso, kávu a čierny čaj. Samozrejmosťou je dostatatočný pitný režim, najmä kvalitná voda a bylinné čaje.
Odvar z listov lesných jahôd
Listy lesných jahôd obsahujú triesloviny, éterické oleje, množstvo vitamínu C, alkaloidov. Navyše glykozidu fragarínu, flavonidov kvercetínu a kvercitínu, ktoré možno využiť pri liečení hypertenzie, gynekologických ochorení, dne, zápalových ochoreniach kĺbov, obličkových kameňov, záploch žalúdočnej a črevnej sliznice. Ako si pripravíte liečivý odvar podľa babiek bylinkárok? Dve polievkové lyžice nadrobno nasekaných listov zalejte pol litrom vriacej vody a ešte tri minúty povarte. Lúhujte 15 – 20 minút. Po precedení sa 100 ml odvaru podáva 3-krát denne 15 minút pred jedlom.
Čo ste o jahodách ešte nevedeli…
- Nie je plod, ako plod. Jahoda záhradná (Fragaria ananassa) je zvláštnym druhom ovocia, pretože v podstate nie je plodom, ale po opelení a oplodnení sa kvety premieňajú na zložené plodstvo vznikajúce zdužinatením kvetného lôžka. Skutočnými plodmi sú drobné, tmavé chrumkavé nažky rovnomerne rozmiestnené na povrchu jahody, ktoré vám vypĺňajú medzierky medzi zubami. V jednej jahode je asi 200 semienok.
- Ako vznikla jahoda záhradná. Vyzerá to tak, že náhoda chcela, aby sa v polovici 18. storočia skrížila jahoda čílska, ktorá síce bola veľká ale bez chuti s aromatickou jahodou virgínskou. A vznikla tak veľmi úspešná rastlinka, jahoda záhradná. Pestovanie jahôd bolo obmedzené na domáce a zámocké záhrady, kde dominovali francúzske, anglické a niektoré nemecké odrody. Jahodu záhradu dnes môžeme pestovať vo viac ako 400 rôznych kultivaroch.